Rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka

W wyroku orzekającym rozwód Sąd ma obowiązek wskazać, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd nie będzie orzekał o winie. Wyrok będzie miał więc takie skutki, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Orezczenie o winie ma wpływ na przyznanie opieki nad małolenimi dziećmi pochodzącymi z małżeństwa, sprawy majątkowe, ale także na obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie. Jeżęli więc małżonek niewinny w istotny sposób pogorszył swoją sytuację materialną na skutek orzeczenia rozwodu, Sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Pojęcie winy nie jest w przepisach prawa sprecyzowane. Jeżeli małżonek dopuszczał się czynów niezgodnych z prawem, czy też w sposób agresywny w stosunku do drugiego małżonka. pomocnym mogą okazać się na przykład materiały z interwencji Policji lub też wyroki sądowe zapadłe w innych sprawach. Nieocenionym żródłem dowodów mogą być oczywiście zeznania świadków, dokumenty, a także, co w ostatnim czasie bardziej częste, korespondencja e-mail, sms-y czy nagrania rozmów.