Prawo autorskie: Czy korzystanie z praw autorskich jest możliwe bez zgody twórcy?

W pewnych okolicznościach tak. Bez zezwolenia twórcy wolno bowiem korzystać z utworów w zakresie własnego użytku osobistego lub w zakresie dowolnego użytku publicznego.

Wspomniany wyżej użytek osobisty obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Określenie takich osób nie zawsze jest proste. Między innymi, aktualne pozostaje pytanie, czy za krąg osób pozostających w związku osobistym zaliczyć można użytkowników tego samego portalu społecznościowego ?

Jeżeli zaś chodzi o dozwolony użytek publiczny, przybiera on różne postacie. Wolno na przykład rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji już rozpowszechnione sprawozdania o aktualnych wydarzeniach, aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione oraz aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie, czy też   krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów. Biblioteki, archiwa i szkoły mogą natomiast udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów rozpowszechnionych, sporządzać lub zlecać sporządzanie egzemplarzy rozpowszechnionych utworów w celu uzupełnienia, zachowania lub ochrony własnych zbiorów, udostępniać zbiory dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek.

Pod pewnymi warunkami cudza własność intelektualna może być również udostępniana w ramach prawa cytatu.

Wyżej wspomniane przykłady nie wyczerpują oczywiście całego katalogu w zakresie dozwolonego użytku, który znajduje się w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.