Jak przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Część 1.

Jak przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Część 1.

 

Obecnie obowiązujące rozwiązania prawne dają możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności za bonifikatą, której wysokości określają gminy.

 

Proces przekształcenia, w teorii prosty, sprawia jednak ogromne trudności zarówno osobom fizycznym, jak i zainteresowanym wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym.

 

Dokonując przekształcenia należy odnieść się do ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

 

Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Budynek jako całość jest więc przedmiotem współwłasności wszystkich właścicieli lokali się w nim znajdujących. Nadto współwłasność rozciąga się także na tzw. nieruchomość wspólną, czyli grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przedmiotem wspólności jest to właśnie prawo.

 

Kto może wystąpić o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ?

 

Podmiotami występującymi o przekształcenie nie jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca, ale poszczególni właściciele lokali.O przekształcenie mogą wystąpić więc osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego.

 

Co do zasady wniosek składają wszyscy właściciele lokali w budynku. Ustawa wprowadza jednak wyjątek, wskazując, iż z żądaniem takim wystąpić mogą współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów w nieruchomości wspólnej wynosi łącznie, co najmniej połowę. Dopiero w sytuacji, gdy co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie.

 

Niestety gminy często ignorują ten przepis i żądają zgody wszystkich mieszkańców. Działanie takie nie ma jednak podstaw prawnych i jest niewłaściwe.

 

Inne zagadnienia związane z przekształceniem poruszę niebawem.