W trudnych warunkach ekonomii kryzysu przedsiębiorcy częściej niż jeszcze przed dwoma-trzema laty decydują na ogłoszenie upadłości.
Upadłość ogłasza sąd w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Dłużnika będącego osobą prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.
W pewnych przypadkach sąd może jednak oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Taka sytuacja jest możliwa, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa. Jednak i w takim przypadku upadłość ogłasza się, jeżeli niewykonanie zobowiązań ma charakter trwały albo gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.
Ogłaszając upadłość Sąd ogłasza się upadłość z możliwością zawarcia układu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. W razie gdy brak jest podstaw do takiego postępowania, ogłasza się upadłość obejmującą likwidację majątku.
aut. M. Trowski