Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o.

 

Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o ma wiele plusów. Najbardziej oczywisty to ograniczenie majątkowej odpowiedzialności wspólników. Spada więc ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności, a wspólników chroni tz. zasłona korporacyjna.

 

Wbrew obiegowej opinii założenie spółki z o.o. nie jest kosztowną inwestycją. Suma opłat za sporządzenie umowy spółki, ujawnienie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz innych wydatków, np. zgłoszenia spółki jako podatnika VAT, nie powinna przekroczyć 1.500 zł.

 

kapitał zakładowy

 

Także wniesienie kapitału zakładowego nie powinno budzić obaw. Obecnie jego minimalna wysokość wynosi 5.000 zł.

 

Pieniądze te nie muszą jednak zostać zablokowane. Co więcej, ze środków wpłaconych na kapitał można pokryć wydatki związane z rejestracją spółki.

 

W obecnym systemie prawa kapitał zakładowy jest tak naprawdę zapisem księgowym, który służy min. do ustalenia posiadanych przez wspólników udziałów.

 

Kapitał zakładowy można pokryć także w postaci aportu, czyli pod postacią rzeczy materialnych ( np. nieruchomości, maszyny ), jak i niematerialnych, jak prawa majątkowe.

 

Nie ma wątpliwości, że obecnie funkcjonujące przepisy sprawiły, że rozpoczęcie działalności w formie spółki z o.o. jest bardzo ułatwione.