Nowe zasady handlu w internecie. Już od 25 grudnia 2014 !
Pod tegoroczną choinką znajdziemy prezent legislacyjny od Sejmu. Z dniem 25 grudnia 2014 roku w życie wchodzi nowa ustawa o prawach konsumenta.
Ustawa zmienia zasady handlu na odległość. Sprawa ważna, bo w chwili obecnej połowa Polaków zakupowe szaleństwo realizuje również w internecie, a liczba towarów nabywanych w ten sposób cały czas rośnie.
Ustawa dotyczyć będzie umów zawartych po 25 grudnia. Dlatego przy gwiazdkowych zakupach AD 2014, wszystkich książek, filmów, zabawek, gier, perfum, kosmetyków itd, stosować będziemy przepisy obowiązujące w chwili obecnej. Jeśli jednak zakupów dokonamy po tej dacie, nowa ustawa konsumencka znajdzie zastosowanie, a relacje między uczestnikami e-handlu ulegną zmianie.
Co czeka nas od pierwszego dnia świąt ?
Zmiany dotyczyć będą przede wszystkim:
- obowiązków przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem,
- zasad i trybu zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa,
- zasad i trybu wykonania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
O czym powinniśmy pamiętać?
ODSTĄPIENIE OD UMOWY
Zgodnie z nowymi regulacjami, konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Termin ten rozpoczyna się od chwili otrzymania towaru.
Klient nie ma obowiązku podawania przyczyny swojej decyzji. Wystarczy, że zmieni zdanie. Musi jednak pamiętać o złożeniu oświadczenia wobec sprzedawcy.
INFORMACJA
Sprzedawca musi w sposób czytelny sposób informować konsumenta. Na stronie będą musiały znaleźć się między innymi informacje:
- dokładne dane identyfikacyjne sprzedawcy,
- adres przedsiębiorstwa, adres poczty elektronicznej oraz numery telefonu
- wszystkie składniki ceny
- informacje o sposobie i terminie wykonania odstąpienia
- informacje o czasie trwania umowy lub o sposobie i przesłankach jej wypowiedzenia
- o możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasadach dostępu do tych procedur
WZORZEC ODSTĄPIENIA
Przedsiębiorca będzie musiał udostępnić konsumentowi wzorzec formularza odstąpienia od umowy zawarty w załączniku do ustawy.
POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY
Przedsiębiorca ma także obowiązek przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy na odległość na trwałym nośniku w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia rzeczy lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi.
KOMAPTYBILNOŚĆ TREŚCI CYFROWYCH
I na koniec ciekawostka, sprzedający treści cyfrowe będzie musiał wyraźnie określić kompatybilność danej treści z różnym oprogramowaniem oraz sprzętem komputerowym. Otwartym pozostaje pytanie, jak nakaz ten będzie realizowany.
Problem zasygnalizowany powyżej, oczywiście nie została opisany wyczerpująco. Interesujące informacje na ten temat zamieszcza między innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod adesem: www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.
Opisywana ustawa zmienia także postanowienia Kodeksu cywilnego w sprawie warunków zawierania umów sprzedaży oraz związanych z tym regulacji, o czym postaram się o tym napisać wkrótce.