Projekt ułatwień w zakładaniu spółki jawnej i spółki komandytowej.

 W moim ostatnim poście pisałem o proponowanych zmianach do Kodeksu spółek handlowych. Chciałbym kontynuować temat, gdyż jest on mi bliski.

 

Założenia do projektu zmian na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają między innymi:

ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w formie spółki jawnej i komandytowej, poprzez rozszerzenie możliwości zawiązania, zmiany i rozwiązania spółek jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorców udostępnianych w systemie teleinformatycznym oraz udogodnienia w zakresie składania wniosków do rejestru (...).”.

 

Rozwiązanie to wydaje się być krokiem w dobrym kierunku. W chwili obecnej przez internet możliwe jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warunkiem jest jednak pokrycie całości kapitału zakładowego wkładem pieniężnym.

 

W przezentowanym na stronie ministerstwa założeniu dodatkowo powstanie możliwości zawiązania spółki jawnej lub spółki komandytowej z wykorzystaniem takiego właśnie wzorca. Co ciekawe, wkład do spółki mógłby mieć charakter niepieniężny!!

 

Zupełną nowością byłaby także możliwości dokonywania zmian w umowach wyżej wymienionych spółek: jawnej, komandytowej oraz z sp. ograniczoną odpowiedzialnością bezpośrednio „w systemie teleinformatycznym.

 

Nie bardzo wiadomo natomiast, jakie znaczenie miałobyumożliwienie rozwiązania spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działającej na podstawie umowy zawartej z wykorzystaniem wzorca, poprzez uchwałę podjętą z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

 

Czy taka zmiana oznacza odczuwalne ułatwienie działalności spółek? Sprawa jest wątpliwa. W jaki sposób tak podjęta uchwała wpłynie na proces rozwiązywania spółki ?


Założenia do projektu przewidują także „obniżenie opłat sądowych od wniosków spółek, których umowy zawarto przy wykorzystaniu wzorca zamieszczonego w systemie teleinformatycznym, tj. od wniosku o pierwszy wpis oraz wniosku o zarejestrowanie zmian umowy w zakresie zmiennych postanowień, jeżeli czynności te będą wykonane w systemie teleinformatycznym i za jego pośrednictwem zgłaszane”.  Takie pomysły popieramy zawsze ;).

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.